Mac Head 10W LED World Light
- LED MANUFACTURER: CREE 5W ( 95 - 100% Performance)
- Colour Temperature: 6000K
- LED COUNT: 2
- VOLTAGE: 9 - 32V
- LENS MATERIAL: OPTICAL GRADE, HARD COATED LEXAN
- LUMENS: 2, 340 LUMENS Each
- HOUSING MATERIAL: A360.0 Cast face plate, extruded Aluminum heat sink
- AMPERES: 1.17A@ 12v , 0.585A@24v (Each) [ +-5%]
- LIFESPAN: 50,000
- TYPE: SPOT BEAM 20 Degree
- IP68
- OPERATING TEMP: -40°C to 60°C
- WEIGHT: 0.40kg (Each)
PICK UP WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
| LED MANUFACTURER | CREE 5W ( 95 - 100% Performance) |
| Colour Temperature: | 6000K |
| LED COUNT | 2 |
| VOLTAGE | 9 - 32V |
| LENS MATERIAL | OPTICAL GRADE, HARD COATED LEXAN |
| LUMENS | 2, 340 LUMENS Each |
| HOUSING MATERIAL | A360.0 Cast face plate, extruded Aluminum heat sink |
| AMPERES | 1.17A@ 12v , 0.585A@24v (Each) [ +-5%] |
| LIFESPAN | 50,000 |
| TYPE | SPOT BEAM 20 Degree |
| INGRESS PROTECTION | IP68 |
| OPERATING TEMP | -40°C to 60°C |
| WEIGHT | 0.40kg (Each) |
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | MH-W0420 |
| Brand | Mac Head |
| Shipping Weight | 0.600000kg |
| Shipping Width | 0.085m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.001403000m3 |