TRED Recovery Tracks Mounting Kit suit Traction Boards 1100mm
Protect your TRED's and store them easily with a TRED carry bag. The bag features a large heavy duty velcro closure tab, tough handles, and heavy duty 600 denier waterproof PE material. The double fold velcro tab compliments the waterproof material in protecting your vehicle from mud, sand, and other grime that may be stuck to your TREDs after use.
Sold individually and available as an optional accessory. TRED bags are recommended for storing the entire TRED range to keep your TREDs looking great for years to come.
The bag fits one pair of TRED's.
Dimensions:
TRED 1100: Length 1080mm; Width 317mm; Height 73mm
PICK UP WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
Dimensions:
TRED 1100: Length 1080mm; Width 317mm; Height 73mm
| SKU | TB1100 |
| Barcode # | 9344363010148 |
| Brand | TRED |
| Shipping Weight | 0.400000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |


