TRED Pro Recovery Device Carry Bag
The TRED Pro Carry bag is the ultimate in off-road carry bags. It is designed to suit TRED Pro, TRED 1100, TRED 800, plus other leading brands such as MAXTRAX and others.
Made from super durable and waterproof canvas material, the TRED Pro Carry Bag features storage pockets for your tow straps, shackles, winch blocks and anything else you need to carry. It has an extra large front pocket made of high quality UV stabilised mesh, which is great for keeping anything you need to dry out. It can also be used as a rear wheel rubbish bag. The webbing straps will attach the bag to your rear wheel carrier, roof racks and anywhere else you can strap it down. They are also usable as excellent backpack straps. Truly, the ultimate in recovery bags.
Dimensions (when full):
Length - 1180mm (46.46 inches)
Width - 360mm (14.17 inches)
Depth - 100mm (3.94 inches)
The TRED Pro Carry Bag has been designed to hold one set/pair of TRED Pro or TRED 1100 or TRED 800 traction boards.
PICK UP WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Dimensions (when full):
- Length - 1180mm (46.46 inches)
- Width - 360mm (14.17 inches)
- Depth - 100mm (3.94 inches)
| SKU | TPBAG |
| Barcode # | 9344363012142 |
| Brand | TRED |
| Shipping Weight | 2.000000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |