REDARC 30A Circuit Breaker Kit
- Kit includes a sealed 30A circuit breaker with wiring and connections
- Suits up to a 3-Axle electric trailer brake controller setup
With the REDARC kit, most of the work is already done for you!
Battery connection wire has already been covered with a protective conduit. Its already been heat shrunk and crimped. The Brake Controller connection is also already pre-crimped and has heat shrink. All you need to do is fasten both wires to the circuit breaker and you're good to go. The nuts required are also included in this kit.
It is recommended by REDARC that you solder the joint to the brake controller after crimping to ensure a good electrical connection. A butt-splice crimp and heat shrink are also provided.
You'll find a detailed wiring diagram in the kit which explains the installation. The kit comes with a boot to cover and protect the circuit breaker to prevent accidental shorting.
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Specifications
- Amperage: 30A
- Brand: REDARC
- Warranty 2 Years
| SKU | CBK30-EB |
| Brand | REDARC |
| Shipping Weight | 0.200000kg |
| Shipping Width | 0.085m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000255000m3 |
| Unit Of Measure | ea |