REDARC BCDC Mounting Bracket to suit Toyota Landcruiser 100 & 105 Series
The REDARC BCDCMB-008 is the solution for mounting your REDARC BCDC charger into the Toyota Landcruiser 100 / 105 Series. Installation is simple and specific to the engine bay. Made from 304 stainless steel material.
Is designed for optimal airflow to ensure the unit is always working at its best when you need it whether on or offroad.
Comes with instructions and all the fasteners required to mount to your vehicle.
Installation Manual
The product includes a 2-year manufacturer's warranty.
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Specifications
-
Stainless 304
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | BCDCMB-008 |
| Brand | REDARC |
| Shipping Weight | 0.300000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.120m |
| Assembled Height | 0.037m |
| Assembled Width | 0.167m |


