TransChill Transmission 32mm Cooler Kit for Isuzu D-MAX, 08/2020-Current, Arctic Black Edition, TCB645DPK
Excess heat and minimal airflow can destroy a transmission. In particular, in extreme off-road driving, towing heavy loads, and driving in sand, snow, and hot conditions, a vehicle's transmission can overheat.
The TransChill Transmission cooler reduces excessive transmission heat and can reduce the temperature of the ATF by as much as 33°C. It’s a reduction of just 11°C but can double the life expectancy of the transmission, ATF, and all internal components.
The NEW 32mm 14-row TransChill Transmission cooler kit TCB645DPK fits Isuzu D-Max and Mazda BT-50 4JJ3-TCX (3.0L 4cyl) 2020 – On models and is designed specifically to reduce excessive transmission heat caused by towing, carrying loads and driving in sand, snow, off-road or hot conditions.
The 32mm TransChill Transmission cooler is an effective & economical way to keep the transmission at its optimum operating temperature. High-efficiency turbulators in each tube direct the fluid for superior heat transfer. The unique 32mm plate & fin design allows for extreme cooling whilst the compact design is perfect for our vehicle-specific mounting.
-
New & Improved model
-
32mm, 14 row fin & plate design allows for extreme cooling
-
Durable Black powder coat resists oxidisation
-
100% pressure tested at 150psi for quality assurance
-
Internal tubulation for efficient heat transfer
-
Up to 50% more efficient (*heat transfer rate – BTU/hr)
-
Pre-drilled mounting plates for easy installation
-
Inlet & Outlet size: M16 fittings 100% satisfaction guarantee!
Suitable for:
| MAKE & MODEL | SERIES/VARIANT |
| Isuzu D-MAX | 4JJ3TCX 3.0L 4cyl (2020 - 2023) |
| Mazda BT-50 | 4JJ3TCX 3.0L 4cyl (2020 - 2023) |
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received
Specifications
| SKU | TCB645DPK |
| Brand | Direction Plus |
| Shipping Weight | 2.000000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.370m |
| Shipping Cubic | 0.010989000m3 |



