Cross Bars (2 pcs) for Retractable Tonneau Covers for Mitsubishi Triton, Ranger PX, Next-Gen Ranger, Navara, Amarok 05/2023+, GWM Cannon
PLEASE CHECK - Suits vehicles with tonneau cover width @ 1345-1400mm.
WARRANTY: 2 YEARS
- Built to OEM standards
- Resistant to high-pressure, heavy sprays of water.
- Locks/keys are included
- Quality manufacture ensures operating like new for many years to come
- Easy to install; no-drilling
- Maximum weight capacity 75 Kgs
- Highest industry standards; no-fuss 2-year warranty
- Tough and secure packaging for safe shippin
Notes:
- Will not suit Volkswagon Amarok 05/2023+ Pan American Sports bars
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
| Structural | |
| Weight: | 8 Kgs |
| Weight Capacity: | Up to 75 Kgs |
| Suits Tonneau Covers: | Width 1345mm - 1400mm |
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | TC-CB-01 |
| Brand | OCAM |
| Shipping Weight | 8.000000kg |
| Shipping Width | 1.400m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.026880000m3 |
| Unit Of Measure | ea |




