Electric Aluminium Retractable Tonneau Cover for Mitsubishi Triton MV, GLS/GLX 2024-On, Dual Cab, With Remote
Notes:
- Images are for demo purposes.
- Does not suit GSR
WARRANTY: 2 YEARS
Suits vehicles with or without the original sports bar. Adapter brackets + $99, click here.
- Built to OEM standards
- IATF 16949:2016 certification pending; The International Standard for Automotive Quality Management Systems
- IPX6 rated; resistant to high-pressure, heavy sprays of water
- Every aluminium bar interlocks with each other to provide maximum security and safety for your goods inside the tub.
- Remote control; opens and closes in 7-10 seconds and can be paused at any time
- The anti-pinch feature prevents injury or cargo damage
- Reliable motor, expected lifetime 5+ years / 60,000+ open and close cycles
- Fully waterproof control box
- Easy switching auto to manual mode
- No-spring design makes it a highly reliable structure with a low failure rate
- Stainless steel screws, unlike plastic, ensure the cover remains intact and operates like new for many years to come.
- EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer) rubber is used to seal joins. This is a superior rubber to the commonly used PVC. It is known for its waterproofing capacity, resistance from the harsh sun, and rough cold weather conditions. EPDM rubber is designed to last 25-30 years.
- Adjustable retraction strength levels; set the unit up to work as you prefer
- Exceptionally smooth retraction; enjoy using it every time
- Full aluminium alloy casing; makes the unit rugged and durable
- Easy to install; screws and brackets provided. (Drilling is required to install brackets).
- Suitable for utes with or without a tub-liner
- Remote LED light with 3 levels of adjustable brightness. Automatically turns off after 5 minutes or when the Tonneau cover is closed, for battery protection
- Convenient groove design; easily integrated with all kinds of sport bars or roof racks installation
- High-quality textured powder-coated finish; offering resistance to wear and oxidation.
- Patented design
- Highest industry standards; no-fuss 2-year warranty
- Tough and secure packaging for safe shipping.
NOTES:
- The Crossbars shown in the photos are not included and can be purchased separately ($249). Click here
- The sports bar shown in the photos is not included and can be purchased separately ($499). Click here
- The fitting kit can vary according to make and model. It may not be exactly as shown in the video.
- If tub liners are fitted cutting will be required
- Drilling is required for plumbing and may be required for electric wiring.
- Removal (cutting) of the factory tie-down points on the front wall of the ute tub is required.
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
| Electrical | |
| Working Voltage: | DC9.5V DC16 V |
| Static Power: | 15 MA/12V |
| General Work Power: | <4A/12V |
| Motor Life Time: | Over 60,000 times retracting circle |
| Structural | |
| Weight: | 52 Kgs |
| Weight Capacity: | Up to 100 Kgs |
| Anti-Vibration Level: | Conforms to GB14887 |
| IP Rating: | IPX6 |
| Motor Life Time: | Over 60,000 times retracting circle |
| Environmental | |
| Working Temp: | - 40 C~85 C |
| Working Humidity: | < 95% |
| Fireproofing Level: | V-0 |
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | TC-E-MT-24 |
| Brand | OCAM |
| Shipping Weight | 52.000000kg |
| Shipping Width | 0.540m |
| Shipping Height | 0.370m |
| Shipping Length | 1.570m |
| Shipping Cubic | 0.313686000m3 |
| Unit Of Measure | ea |





