OCAM Wingman Premium 270 Degree Awning - Driver Side 230cm x 230cm 600D Oxford Fabric
Colour: Grey with Orange Trim
With a ceiling door for rear-opening rooftop tent access. Includes water-resistant zipper.
CAMPERS WANTING LOADS OF SHADE & SET UP IN UNDER ONE MINUTE
- Made using a strong 600D Oxford fabric
- Premium class 2.3m x 2.3m manually-retractable
- Designed to suit Australian tough weather.
- Single person set up in less than a minute
- High-quality production ensures it will give you many years of trouble-free service.
- Designed for easy mounting, this awning suits all types of roof racks or roof bars.
- L-shaped mounting brackets (galvanised steel) and stainless steel hardware are included for easy mounting to most roof racks. For mounting to the OCAM Aluminium Hardshell Rooftop Tent, we recommend using the Awning Mounting Brackets. Click here.
- The 600gsm PVC waterproof and UV-proof bag ensures the awning is protected and the life of the awning is extended.
Fitting instructions: Click here to download.
Notes:
-
Awning brackets should not be mounted to mesh flooring on an aluminium roof rack.
- This awning is freestanding, however, we strongly advise to secure the awing with tie-down ropes and pegs provided if you are located in an area with fluctuating windy weather, such as the beach. Any damage caused to the awning by not correctly securing it will not be covered under warranty.
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
| Mounting: | Driver-side |
| Size: | 2.3m Diameter |
| Coverage: | 270 Degrees |
| Awning body fabric: | 600D Oxford Fabric |
| Polyurethane coated | |
| Waterproof & UV-rated | |
| Mildew resistant | |
| Colour: Grey with orange trim | |
| Awning cover: | 600gsm PVC |
| Color: Black | |
| Waterproof & UV-rated | |
| Extra heavy-duty zip | |
| Frame: | 3mm 5052 High-quality aluminium |
|
Telescopic pole sizes: Square tube 25mm Round tube: 22mm diameter Thickness: 1.5mm |
|
| Knuckles material | Alloy |
| L-Brackets | Galvanised steel (powder coated) |
| Packed size (L+W+H): | 2.3m x 0.15m x 0.12m |
| Weight: | 20kg |
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | WINGMAN-23-DS-DOOR-BL |
| Brand | OCAM |
| Shipping Weight | 22.000000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 2.400m |
| Shipping Cubic | 0.039600000m3 |




