Replacement Remote Control for OCAM Electric Retractable Tonneau Covers
Replacing a remote control for the OCAM electric tonneau roller cover is easy. Simply follow the instructions below to code match and you're set.
- Unplug the fuse in the engine bay (see attached picture)
- Wait 5 seconds
- Replug the fuse. Then immediately press both the "open" & "close" buttons simultaneously until you hear a "DIDI" sound, which means the code has matched successfully.
- Complete this process for both remote controls. Otherwise, the other one may not work.
If you require any assistance, please feel free to reach out.
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
| SKU | TC-E-Remote |
| Brand | OCAM |
| Shipping Weight | 8.000000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001300000m3 |
| Unit Of Measure | ea |



