Safari V-Spec Snorkel Kit For Suzuki Jimny FJ (1998 - 01/2005)
Supersedes SKU/s: SS820R
- Safari V-Spec
- JB chassis. Only fits G13BB / M13A engines.
The Safari V-Spec snorkel is from the traditional Safari Snorkel range. The features are:
- Manufactured in Australia from Safari’s own Industrial Spec UV Stabilised Polyethylene
- Looks identical to the current versions of the Safari Snorkel
- Lifetime warranty
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
- Style: V-SPEC
- Material Type: UV Stabilised Polyethylene
- Fitting Time Approx: 2.5 Hr
- Fitment Side: Drivers Side
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | SS820HF |
| Brand | Safari |
| Shipping Weight | 5.000000kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 1.500m |
| Shipping Cubic | 0.132300000m3 |
| Assembled Length | 1.050m |