Safari V-Spec Snorkel Kit For Jeep Cherokee (09/2001 - 2008)
- Safari V-Spec
- Suits ENR / R425 engines
The Safari V-Spec snorkel is from the traditional Safari Snorkel range. The features are:
- Manufactured in Australia from Safari’s own Industrial Spec UV Stabilised Polyethylene
- Looks identical to the current versions of the Safari Snorkel
- Lifetime warranty
NOTES:
- The Air Ram is designed to remove the maximum volume of water from the incoming air stream while delivering the maximum airflow to your vehicle’s engine.
- By rotating the air ram to face away from the prevailing wind/direction of motion, the air ram delivers additional protection from the elements.
- To confirm vehicle suitability, please see "Specifications".
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
- Style: V-SPEC
|
Model |
Series |
Year From |
Year To |
Body |
Engine |
Engine Capacity |
Variant |
|
CHEROKEE |
KJ |
2001 |
2003 |
WAGON |
R425 |
2.5L |
SPORT |
|
CHEROKEE |
KJ |
2003 |
2008 |
WAGON |
ENR |
2.8L |
LIMITED |
|
CHEROKEE |
KJ |
2003 |
2008 |
WAGON |
ENR |
2.8L |
RENEGADE |
|
CHEROKEE |
KJ |
2003 |
2008 |
WAGON |
ENR |
2.8L |
SPORT |
|
CHEROKEE |
KJ |
2002 |
2008 |
WAGON |
|
2.8L |
CRD |
|
CHEROKEE |
KJ |
2004 |
2008 |
WAGON |
ENR |
2.8L |
CRD |
|
CHEROKEE |
KJ |
2003 |
2008 |
WAGON |
R 425 DOHC |
2.5L |
CRD |
|
CHEROKEE |
KJ |
2002 |
2008 |
WAGON |
ENR |
2.8L |
CRD |
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | SS1135HF |
| Brand | Safari |
| Shipping Weight | 5.000000kg |
| Shipping Width | 0.480m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 1.500m |
| Shipping Cubic | 0.136320000m3 |
| Assembled Length | 1.420m |