Safari V-Spec Snorkel Kit For Land Rover Defender (10/2007 - 01/2012)
- Safari V-SPEC
- Only fits Duratec (244DT) engine.
The Safari V-Spec snorkel is from the traditional Safari Snorkel range. The features are:
- Manufactured in Australia from Safari’s own Industrial Spec UV Stabilised Polyethylene
- Looks identical to the current versions of the Safari Snorkel
- Lifetime warranty
NOTES:
- The Air Ram is designed to remove the maximum volume of water from the incoming air stream while delivering the maximum airflow to your vehicle’s engine.
- By rotating the air ram to face away from the prevailing wind/direction of motion, the air ram delivers additional protection from the elements.
- To confirm vehicle suitability, please see "Specifications".
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
- Material Type: UV Stabilised Polyethylene
- Style: V-SPEC
|
Model |
Series |
Year From |
Year To |
Body |
Engine |
Engine Capacity |
Variant |
|
DEFENDER |
110 |
2007 |
2012 |
UTE |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
130 |
2007 |
2012 |
WAGON |
244DT |
2.4L |
Td4 |
|
DEFENDER |
110 |
2007 |
2012 |
CAB CHASSIS |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
110 |
2007 |
2012 |
WAGON |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
130 |
2007 |
2012 |
CAB CHASSIS |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
110 |
2007 |
2012 |
UTE |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
90 |
2007 |
2012 |
WAGON |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
110 |
2007 |
2012 |
WAGON |
244DT |
2.4L |
Td4 |
|
DEFENDER |
110 |
2007 |
2012 |
WAGON |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
130 |
2007 |
2012 |
UTE |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
110 |
2007 |
2012 |
UTE |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
130 |
2007 |
2012 |
CAB CHASSIS |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
130 |
2007 |
2012 |
CAB CHASSIS |
244DT |
2.4L |
|
|
DEFENDER |
LD_ |
2007 |
2012 |
UTE |
244DT |
2.4L |
Td4 |
|
DEFENDER |
130 |
2007 |
2012 |
UTE |
244DT |
2.4L |
|
| SKU | SS580HF |
| Brand | Safari |
| Shipping Weight | 5.000000kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 1.500m |
| Shipping Cubic | 0.132300000m3 |
| Assembled Length | 1.050m |