Safari V-Spec Snorkel Kit For Nissan Patrol GU Wagon Series 1, TD42, 11/1997 - 03/2000 / GU Cab Chassis 11/1997 - 11/2006)
-
Safari V-Spec
-
Suit GU Series 1
-
Fits TD42 engine
The Safari V-Spec snorkel is from the traditional Safari Snorkel range. The features are:
- Manufactured in Australia from Safari’s own Industrial Spec UV Stabilised Polyethylene
- Looks identical to the current versions of the Safari Snorkel
- Lifetime warranty
NOTES:
- The Air Ram is designed to remove the maximum volume of water from the incoming air stream while delivering the maximum airflow to your vehicle’s engine.
- By rotating the air ram to face away from the prevailing wind/direction of motion, the air ram delivers additional protection from the elements.
- To confirm vehicle suitability, please see "Specifications".
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
- Style: V-SPEC
- Fitting passenger side
- Fitting Time Approx: 2.5 Hr
- Material Type: UV Stabilised Polyethylene
|
Model |
Series |
Year From |
Year To |
Body |
Engine |
Engine Capacity |
Variant |
|
PATROL |
Y61 (GU) |
1997 |
2000 |
WAGON |
TD42-I6 |
4.2L (Diesel) |
|
| PATROL | Y61 (GU) | 1997 | 2006 | Cab Chassis | TD42-T | 4.2L (Diesel) |
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | SS15HFD |
| Brand | Safari |
| Shipping Weight | 5.000000kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 1.500m |
| Shipping Cubic | 0.132300000m3 |
| Assembled Length | 1.050m |
PACKAGE CONTENT