Safari V-Spec Snorkel Kit For Nissan Patrol GU, Series 4, 09/2004 - Onwards
-
Safari V-Spec
-
Suit GU Series 4
-
Only fits TB48DE engines
* Supersedes SKU: SS18HF
The Safari V-Spec is the traditional Safari snorkel. Key features of this new product range are:
- Manufactured in Australia from Safari’s own Industrial Spec. UV Stabilised Polyethylene.
- Life Time warranty*
- These look identical to the current versions of the Safari snorkel. They are made from the same moulds and Australian moulding processes for which it is rightly famous.
NOTES:
- The Air Ram is designed to remove the maximum volume of water from the incoming air stream while delivering the maximum airflow to your vehicle’s engine.
- By rotating the air ram to face away from the prevailing wind/direction of motion, the air ram delivers additional protection from the elements.
- To confirm vehicle suitability, please see "Specifications".
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
- Style: V-SPEC
- Fitment Side: Passengers Side
- Material Type: UV Stabilised Polyethylene
- Fitting Time Approx: 2.5 Hr
|
Model |
Series |
Year From |
Year To |
Body |
Engine |
Engine Capacity |
Variant |
|
PATROL |
Y61 (GU) |
2004 |
2012 |
WAGON |
TB48DE |
4.8L |
ST, ST-L, ST-S, TI |
|
PATROL |
Y61 (GU) |
2004 |
2012 |
WAGON |
TB48DE |
4.8L |
|
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | SS18HFE |
| Brand | Safari |
| Shipping Weight | 5.000000kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 1.500m |
| Shipping Cubic | 0.132300000m3 |
| Assembled Length | 1.050m |