Safari V-Spec Snorkel Kit For Toyota Prado 150 Series MY18 2.8L (Includes 2020 Facelift model)
- Safari V-SPEC
- Suits Toyota Prado 150 Series MY18 2.8L
- Only fits 1GD-FTV engines.
The Safari V-Spec snorkel is from the traditional Safari Snorkel range. The features are:
- Manufactured in Australia from Safari’s own Industrial Spec UV Stabilised Polyethylene
- Looks identical to the current versions of the Safari Snorkel
- Lifetime warranty
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | SS190HF |
| Brand | Safari |
| Shipping Weight | 5.000000kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 1.500m |
| Shipping Cubic | 0.109200000m3 |
| Assembled Length | 1.300m |