Safari V-Spec Snorkel To Suit Toyota Landcruisder 80 Series ALL ENGINES
- Suits Toyota LC80, All Engines.
- The Safari V-Spec snorkels are the traditional Safari Snorkel range.
-
Manufactured in Australia using Safari’s Industrial Spec UV Stabilised Polyethylene
- Identical look to the current versions of the Safari Snorkel
- Life Time warranty*
-
The Air Ram is designed to remove the maximum volume of water from the incoming air stream, while delivering the maximum airflow to your vehicle’s engine.
Note: For additional protection from the elements, rotate the air ram to face away from the prevailing wind/direction of motion.
PICK UP & PHONE ENQUIRIES WELCOME
Despatched within 24hrs of payment being received.
Specifications
- Fitting Time Approx: 2 Hr
- Fits Vehicle Year To: 1998
- Fits Vehicle Year To Month: 1
- Fits Vehicle Year From: 1987
- Fits Vehicle Year From Month: 1
- Style: V-SPEC
- Material Type: UV Stabilised Polyethylene
- Fitment Side: Drivers Side
KEY SPECIFICATIONS
| SKU | SS82HF |
| Brand | Safari |
| Shipping Weight | 5.000000kg |
| Shipping Width | 0.480m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 1.500m |
| Shipping Cubic | 0.136320000m3 |
| Assembled Length | 1.420m |